Album, demó ismertető / Interjú / Beszámoló / Zenekar bemutatás

AGORA első lépései

megjelent: EURÓPAI IDŐ 1997/18 Zenebona 

AGORA első lépései



            Valamikor kora tavasszal tűnt fel a hazai magyar lapokban a csíkszeredai Agora (görög eredetű szó, népgyűlést, vásárteret jelent, egyszersmind a népgyűlés helye az antik görög városokban) Alapítvány pályázati felhívása amatőr előadóművészek számára, mely szerint a szerencsésebbje digitálisan rögzítheti dalait.

            Az alábbi beszélgetés az alapítvány “kemény magjával” készült: Bodor Emesével, Nagy Ferenccel és Nagy Tivadarral. Akik nem tudják, azoknak megsúgjuk: ők a Role együttes tagjai. A jókedvű csevegés során szó esett a magyarországi Ki mit tud? visszásságairól, a Role készülő új albumáról, hangszerkiállításokról és egyebekről. Minket elsősorban az Agora “titkai” érdekeltek.

- A Role zenekarnál kezdődik minden. Mint aktív zenészek, látva azt, hogy mennyi akadályba ütközik egy amatőr együttes, arra gondoltunk, megpróbálunk segíteni rajtuk, már amennyire tőlünk telik. Amint a “kezdet végén” kiderült, rengeteg lehetetlen törvény hátráltatja munkánkat. Emellett sem autóval, sem telefonnal, sem székhellyel nem rendelkezünk. Egyszerűen van jó pár értékes felszerelésünk, amit az évek folyamán kemény áldozatokkal gyűjtöttünk össze. Dolgoztunk és gyűjtöttük a pénzt, nem úgy mint sok más hangosító cég, amely jól megszedte magát. Mert akkor lenne hétvégi házunk és autónk…

- Az első pályázat mennyire lett sikeres? 
- Meglepően sokan, harminchárman jelentkeztek Erdélyből. Kísérleti jellegű volt az egész és ezért ez a nagy érdeklődés nagyon biztató volt. A nyár végén megpróbálunk egy országos méretű pályázatot elindítani. A nyertes együttesek részéről is pozitív visszajelzéseket kaptunk, kivéve a sepsiszentgyörgyi Horizonttól, akik nem jelentkeztek, pedig második díjat nyertek és egy féláras 30 órás stúdióidőt. Most már annyira “fedve” van a stúdió, hogy esetleg jövőre kerülhet rájuk sor.

- Milyen feltételek szükségesek a benevezésnél?

- Legyenek amatőrök. Olyan kezdők, akik egyénit alkotnak és kevésbé ismertek. Így az alapítvány által biztosított nyereményt promóciós célokra tudják felhasználni. A jelentkezés során külön kellett válasszuk eleve a nóták-csárdások kategóriát a többi műfajtól…ha-ha :)…Külön kategóriát képezett a dallamos rockzene a “reszelős” metaltól, a tradicionális könnyűzene a folktól. Voltak szavalatok és gyermekkórusok is. Nagyon színes a paletta, de mindenki a maga kategóriájában volt osztályozva.

- Kik voltak a zsűri tagjai?

- Szó volt arról, hogy Boros Zoltán is benne lesz a zsűriben, de csak akkor, ha legalább 50 pályázat érkezik be. A 20 tagú zsűriben helyet kaptak pedagógusok, zenerajongó fiatalok.

- Az alapítvány a stúdiófelvételen kívül még mit biztosít?

- Menedzselést amíg eljutunk a legkeményebb pontig, a pénzig. Tanácsokat adunk, segítünk a kapcsolatteremtésben. Akartunk rendezni nyári rocktábort, amire a szükséges pénzösszeget pályázat útján próbáltuk megszerezni. Sajnos nem sikerült… A jövőben szeretnénk teljesen befejezni a stúdiót és készülünk egy újabb pályázat kiírására.

 Schervenka Endre & Szécsi Albert



U. i.: Kíváncsian várjuk az Agora tevékenységének konkrét eredményeit, a stúdiófelvételeket! (a szerk.)